Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim

Logo - Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
WYDANIE PO RAZ PIERWSZY PRAWA JAZDY
Znak
KD.5430. Uprawnienia do kierowania pojazdami
Data utworzenia
2021-05-27
Opis

WYDANIE PO RAZ PIERWSZY PRAWA JAZDY

 

 

 

Podstawa prawna:

 

 

 

  • ustawa o kierujących pojazdami,

  •  rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wydawania dokumentów stwierdzajacych uprawnienia do kierowania pojazdami,
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wymiany praw jazdy,

  •  rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających sie o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców,

  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających sie o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących prace na stanowisku kierowcy,

  •  rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej  w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

 

 

 

Osoby rozpoczynające szkolenie na prawo jazdy po 19.01.2013 roku przed rozpoczęciem szkolenia zgłaszają się do właściwego wg miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji po Profil Kandydata na Kierowcę. 

 

Osoby, które w dniu wejścia Ustawy o kierujących pojazdami tj. 19.01.2013 roku były w trakcie szkolenia lub ukończyły szkolenie przed tą datą otrzymują z Ośrodka Szkolenia Kierowców zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia w formie papierowej. W tym przypadku wszystkie dokumenty składane są w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

 

 

Wypełniony formularz (druk) wniosku oraz:

 

  • dowód tożsamości,

  • Kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiającą osobę w pozycji frontowej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załoączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) osoba nosząca naktycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny - w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospospolitej Polskiej; dopuszcza się załączenie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych.

  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców,

  • orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (przy kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E),

  • pisemna zgoda rodziców lub opiekunów, jeżeli osoba nie ukończyła 18 lat (przy kat. AM, A1, B1, T),

  • kserokopia prawa jazdy (w przypadku, gdy wnioskodawca posiada prawo jazdy),

  • kserokopia prawa jazdy wydanego za granicą wraz tłumaczeniem (przy wymianie prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym),

  • kserokopia karty pobytu, wizy, innego dokumentu lub potwierdzenia o pobycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej powyżej 185 dni w przypadku cudzoziemca,

  • zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia.

     

     

Termin i sposób załatwienia

 

 

Po pozytywnym zdaniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, dokumenty przekazywane są do Wydziału Komunikacji i Dróg Publicznych w Radzyniu Podlaskim ul. Gwardii 4, który przesyła drogą elektroniczną dane kierowcy wraz z fotografią i podpisem do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Prawo jazdy odbiera się osobiście z dokumentem potwierdzającym tożsamość w pok. nr 3.

 

 

 

OPŁATY:

 

Prawo jazdy – 100 zł

 

Wyżej wymienione opłaty można uiścić:
1. W kasie Starostwa Powiatowego pl. Potockiego 1 Radzyń Podlaski
2. Na konto Starostwa Powiatowego Numer 26 1020 3206 0000 8202 0006 4311 wysyłając potwierdzenie wykonania przelewu na adres mailowy prawajazdy@pra.pl
3. Kartą płatniczą w siedzibie Wydziału Komunikacji i Dróg Publicznych ul. Gwardii 4 Radzyń Podlaski
4. Za pomocą usługi Infocar wysyłając potwierdzenie wykonania przelewu na adres mailowy prawajazdy@pra.pl.

 

 

 

WAŻNE 

 

 

Po zdaniu egzaminu należy niezwłocznie dostarczyć do Wydziału Komunikacji, pokój Nr 3, tel. 83 352 74 14 dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy. Niedostarczenie dowodu wpłaty uniemożliwia wysłanie zamówienia na wydruk prawa jazdy do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.

 

 

 

Termin i sposób załatwienia

 

 

Po pozytywnym zdaniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, dokumenty przekazywane są do Wydziału Komunikacji i Dróg Publicznych w Radzyniu Podlaskim ul. Gwardii 4, który przesyła drogą elektroniczną dane kierowcy wraz z fotografią i podpisem do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Prawo jazdy odbiera się osobiście z dokumentem potwierdzającym tożsamość w pok. nr 3.

 


 

Prawo jazdy jest podstawowym dokumentem stwierdzającym uprawnienia kierowcy do kierowania pojazdami. W przypadku zmiany danych, zgubienia lub zniszczenia dotychczasowego dokumentu lub po upływie jego ważności, kierowca powinien w ciągu 30 dni od daty zaistnienia zdarzenia złożyć wniosek o wydanie wtórnika dotychczasowego prawa jazdy.

 

 

 

Kiedy należy wyrobić wtórnik prawa jazdy?

 

 

Wtórnik prawa jazdy wyrabiany jest, gdy:

 

 

•zmianie uległy następujące dane: imię, nazwisko, adres zameldowania,

•nastąpiła utrata dotychczasowego prawa jazdy,

•dotychczasowy dokument uległ zniszczeniu w taki sposób, że jest on nieczytelny,

•dotychczasowe prawo jazdy straciło ważność.

 

 

Wtórnik, podobnie jak prawo jazdy, wydawany jest po złożeniu wniosku właściwemu, ze względu na adres zamieszkania kierowcy, staroście. Ponieważ kierowca może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy, wtórnik wydawany jest po zdaniu dotychczasowego dokumentu.

 

 

Zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami osoba posiadająca prawo jazdy jest obowiązana zawiadomić starostę o utracie tego dokumentu, jego zniszczeniu w stopniu powodującym nieczytelność, a także o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych, w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Przyjmuje się, że do opisywanego zawiadomienia starosty wystarczy właśnie złożenie wniosku o wydanie wtórnika dotychczasowego prawa jazdy.

 

 

Kierowca może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy, dlatego też w przypadku, gdy dane prawo jazdy zostało np. zgubione i w jego miejsca wydany został już wtórnik dotychczasowego dokumentu, kierowca zobowiązany jest do zwrotu odnalezionego prawa jazdy.

 

 

 

Wymiana prawa jazdy ze względu na utratę ważności

 

 

Dotychczasowe prawa jazdy dzieliły się na wydawane bezterminowo oraz te z ograniczoną datą ważności czyli tzw. prawa jazdy terminowe. Najczęstszą przyczyną wydawania dokumentów terminowych są wady wzroku osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Od 19 stycznia 2013 roku wszystkie prawa jazdy będą wydawane wyłącznie terminowo. Osoby posiadające prawo jazdy bezterminowe, wydane przed 19 stycznia 2013 r. również będą musiały wymienić dokument na terminowy. Opisywana wymiana planowana jest na lata 2028-2032. Dzisiejsze bezterminowe prawa jazdy będą ważne do stycznia 2033 roku.

 

 

Okres ważności danego prawa jazdy zależy od rodzaju kategorii.

 

 

Prawo jazdy kategorii:

 

 

•AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T co do zasady wydaje się na okres 15 lat, z tym, że okres ten może być krótszy jeśli tak postanowił lekarz w orzeczeniu lekarskim.

•C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E wydaje się na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego.

Warto jest dodać, że również z datą 19 stycznia 2013 r. został wprowadzony okres próbny dla osób, które uzyskały po raz pierwszy prawo jazdy kategorii „B”. Osoby te, otrzymują swoje pierwsze prawo jazdy na próbę na okres 2 lat.

 

 

Jeśli w dotychczasowym prawie jazdy upłynął termin na jaki dokument został wydany we wniosku o wtórnik należy wskazać jego datę ważności oraz datę ważności kolejnego dokumentu – datę wskazaną w zaświadczeniu lekarskim.

 

 

Opłaty za otrzymanie wtórnika prawa jazdy

 

 

Składając wniosek o wtórnik prawa jazdy będzie trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia następujących opłat:

 

•100 zł – opłata za wydanie wtórnika prawa jazdy,

 

Wyżej wymienione opłaty można uiścić:
1. W kasie Starostwa Powiatowego pl. Potockiego 1 Radzyń Podlaski
2. Na konto Starostwa Powiatowego Numer 26 1020 3206 0000 8202 0006 4311 wysyłając potwierdzenie wykonania przelewu na adres mailowy prawajazdy@pra.pl
3. Kartą płatniczą w siedzibie Wydziału Komunikacji i Dróg Publicznych ul. Gwardii 4 Radzyń Podlaski
4. Za pomocą usługi Infocar wysyłając potwierdzenie wykonania przelewu na adres mailowy prawajazdy@pra.pl.

 

•17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo, jeśli wniosek składa pełnomocnik wnioskodawcy.

 

OPŁATĘ SKARBOWĄ NALEŻY UIŚCIĆ W KASIE URZĘDU MIASTA W RADZYNIU PODLASKIM UL. WARSZAWSKA 32 LUB NA KONTO TEGO URZĘDU NUMER 65 8046 0002 2001 0100 0013 0001  oraz kartą płatniczą w siedzibie Wydziału Komunikacji i Dróg Publicznych ul. Gwardii 4 Radzyń Podlaski.

 

 

 

Załączniki do wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy

 

 

Do wniosku o wydanie prawa jazdy należy załączyć:

 

 

•Dowód uiszczenia opłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy.

 

Kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiającą osobę w pozycji frontowej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załoączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) osoba nosząca naktycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny - w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospospolitej Polskiej; dopuszcza się załączenie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych.

 

•Kserokopię posiadanego prawa jazdy, jeżeli wydanie dokumentu następuje w wyniku zmiany danych.

 

•Do wglądu: Dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wraz z zaświadczeniem o zameldowaniu na pobyt stały lub pobyt czasowy w uzasadnionych wypadkach. Dotychczasowe prawo jazdy, jeśli nie zostało ono utracone.

 

•W przypadku, gdy dotychczasowy dokument został utracony  urzędnik może zażądać złożenia pisemnego oświadczenia o jego utracie składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.

 

•Cudzoziemiec dołącza ponadto do wniosku kserokopię karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie, że studiuje w Polsce co najmniej od sześciu miesięcy.

 

 

 

Wydrukowanie wniosku

 

Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy drukowany we własnym zakresie powinien być wydrukowany na drukarce laserowej oraz przy zachowaniu pełnego nasycenia czerni. Przy czym wniosek należy wydrukować obustronnie na jednej kartce formatu A4 w układzie poziomym. Osoby, które nie zastosują się do wymienionych powyżej warunków mogą zostać poproszone o wypełnienie ręczne formularza.

 

 

Ogólne informacje o prawie jazdy

 

Wydane w kraju prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania odpowiednio motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w ruchu międzynarodowym na terytorium:

 

•państw-stron Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.,

•państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – z wyjątkiem kierowania ciągnikiem rolniczym.

 

 

Kto może ubiegać się o prawo jazdy?

 

 

Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:

 

 

•osiągnęła minimalny wiek wymagany do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii,

 

•uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. Orzeczenie psychologiczne nie jest wymagane w przypadku ubiegania się o prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T,

 

•odbyła szkolenie wymagane do uzyskania prawa jazdy danej kategorii,

 

•zdała egzamin państwowy wymagany do uzyskania prawa jazdy odpowiedniej kategorii,

 

•przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje co najmniej od 6 miesięcy.

 

 

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna.

 

 

Kategorie prawa jazdy

 

 

Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

 

 

kategorii AM:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim.

 

 

kategorii A1:

a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,

b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii A2:

a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwu krotność mocy tego motocykla,

b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii A:

a) motocyklem,

b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii B1:

a) czterokołowcem,

b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii C1:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii C:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii D1:

a) autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, o długości nieprzekraczającej 8 m,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

 c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii D:

a) autobusem,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii T:

a) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

b) zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 

 

kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;

 

 

kategorii C1+E – zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii C1 i przyczepy.

 

 

kategorii D1+E – zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii D1 i przyczepy.

 

 

kategorii B i C1+E, B i D1+E, B i C+E lub B i D+E – zespołem pojazdów określonym w prawie jazdy kategorii B+E.

 

 

kategorii C+E i D – zespołem pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D+E.

 

 

 

 

Międzynarodowe prawo jazdy

 

 

Każda osoba posiadająca wydane w kraju prawo jazdy może ubiegać się również o prawo jazdy międzynarodowe. Jest ono wydawane przez każdego starostę, na wniosek, za opłatą, na podstawie krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne łącznie z krajowym prawem jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na okres 3 lat, nie dłużej jednak niż na okres ważności krajowego prawa jazdy.

 

 

 

 

Nowości w prawie

 

 

 

 

 

Z dniem 19 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez podniesienie kwalifikacji kierowców oraz położenie nacisku na poprawę jakości szkolenia kandydatów na kierowców, a także dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy. Dyrektywa przewiduje wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy AM i A2, nowego jednolitego unijnego wzoru prawa jazdy oraz administracyjnego okresu ważności wydawanych praw jazdy. Z dniem 19 stycznia 2013 r. weszły w życie: nowy system przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy, nowe kategorie praw jazdy, nowy wzór dokumentu prawa jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Antol Ireneusz
Dodano do BIP dnia: 2014-02-17 10:11:56